WordCamp Raleigh 2010 (översikt)

WordCamp Raleigh 2010 (översikt)

Den senaste helgen tog tre av teamet frÄn WPBeginner (Syed, Muhammad och Amanda) en resa till vÄrt femte WordCamp som WPBeginner-teamet deltog i. Resan, sponsrad av de stora mÀnniskorna pÄ BuySellAds, tog oss tre pÄ en tio timmars bilresa till Raleigh, North Carolina. Den första natten deltog Muhammad och Syed i det inofficiella mötet i centrala North Carolina, dÀr de fick en förhandsvisning av de fantastiska deltagarna frÄn nÀr och fjÀrran.

Ljus och tidig lördag anlĂ€nde vi till konferenshotellet för incheckning och trĂ€ffade arrangörerna av evenemanget, Craig Tuller (@craigtuller), Michael Torbert (@michaeltorbert) och Steve Mortiboy (@wpsmort). Vi delade oss för att delta i sessioner och trĂ€ffade stora infödingar i North Carolina som Wayne Sutton (@waynesutton) och Patrick O’Keefe (@ifroggy). Vi satt pĂ„ den första live SitePoint Podcast med Stephen Segraves (@ssegraves), Brad Williams (@williamsba) och Patrick O’Keefe och vann nĂ„gra fantastiska priser frĂ„n SitePoint, BuddyPress frĂ„n Dummies och andra kommersiella plugins / teman. Efter SitePoints sĂ€ndning höll Syed ett tal om integrering av WordPress och Facebook. Strax efter var det dags för middag och efterpartiet.

Syeds presentation

Vid middagen satt vi tre ner med Jane Wells (@janeforshort), Automattics sjÀlvutnÀmnda kattvaktare och Dave Moyer (@davemoyer) frÄn BitWire Media. NÀr natten gick mötte vi nÄgra fantastiska WordCampers. Vi dök ut precis som bandet började spela och upplevde första hand North Carolina-regnet.

NÀsta morgon behandlades vi med de smaskiga molnkakorna frÄn folket pÄ Rack Space Cloud medan vi sÄg Syed delta i dagens första session, en utvecklarens Q & A-panel med Dave Moyer, Brad Williams och Nathan Rice (@nathanrice). Strax efter att vi behandlades pÄ en panel om hÄllbarhet av öppen kÀllkodsplattformar, modererad av Lisa Sabin-Wilson (@LisaSabinWilson). Slutligen levererade den underbara Jane Wells en Q & A-stil State of the Word. Jane diskuterade WordCamps framtid, inklusive potentiella GPL-högtalarkrav och WordPress-inlÀrningsverktyg sponsrat av WordPress Foundation. Det finns nÄgra spÀnnande framsteg som kommer till WordPress-vÀrlden.

[slickr-flickr tag=”wcraleigh” items=”20″]

Nu nÀr vi Àr tillbaka i Florida ser vi fram emot vÄrt nÀsta WordCamp. Vi vill tacka arrangörerna, sponsorerna och staden Raleigh för att de bjuder oss pÄ en fantastisk Wordcamp!

Mer om vÄr reses sponsorer:

BuySellAds

BuySellAds Ă€r en enorm marknadsplats för att köpa / sĂ€lja reklamplatser pĂ„ din webbplats. Över 750 framgĂ„ngsrika bloggare anvĂ€nder dem för att driva sin online-annonsförsĂ€ljning. WPBeginner anvĂ€nder ocksĂ„ BSA för att underhĂ„lla vĂ„ra annonser. Det Ă€r ocksĂ„ en utmĂ€rkt plats för annonsörer. Över 1000 kvalitetsannonsörer anvĂ€nder BSA för att rikta in sig pĂ„ mĂ„lgrupper som Ă€r rĂ€tt för deras varumĂ€rke. Om du Ă€r intresserad, ansök om att vara pĂ„ deras marknadsplats nu.