WordCamp Columbus 2012 (Sammanfattning, tankar och bilder)

WordCamp Columbus 2012 (Sammanfattning, tankar och bilder)

Den senaste helgen hade jag, Syed, ett nöje att delta och prata pÄ WordCamp Columbus. Detta var mitt andra Är pÄ WordCamp Columbus, och jag kan inte vÀnta med att ÄtervÀnda nÀsta Är eftersom jag tror att jag verkligen gjorde det bÀsta av WordCamp. Jag kommer att prata om min erfarenhet, saker jag lÀrde mig och mÀnniskor jag trÀffade.

WordCamp Columbus 2012 var en enorm förbÀttring jÀmfört med förra Ärets hÀndelse (sÀger inte att förra Ärets var dÄligt eller nÄgot). Jag tror att de i Är gjorde ett fenomenalt jobb. Först och frÀmst Àr den nya arenan (Ohio State Union) ett perfekt lÀge. Det har plats för alla, och den hÀr nya platsen gör ocksÄ att lÀgret kan vÀxa ytterligare. Min favoritaspekt av det hÀr lÀgret var hur de hanterade mat. De flesta WordCamps organiserar catering som begrÀnsar mÀnniskors val. Tidigare har jag ocksÄ haft erfarenhet av vegetariska mÄltider. Detta hÀnder eftersom mÀnniskor Àndrar sig pÄ plats utan att inse att arrangörerna bara bestÀller ett visst antal vegetariska mÄltider. Hur som helst, det coolaste med WordCamp Columbus var att de undvek hela problemet genom att ge alla ett $ 20 Buck-ID-kort (förbetalt betalkort frÄn Ohio State University). Buck-ID: s arbete överallt runt campus, sÄ alla deltagare hade gott om val. Jag hoppas att andra WordCamps, nÀr det Àr möjligt, försöker anvÀnda den hÀr metoden för att ta hand om mat.

Jag fick trÀffa mÄnga hÀftiga mÀnniskor. Jag kommer att försöka hÄlla listan kort, men hÀr gÄr det: John James Jacoby aka J-Trips (@JJJ), Ryan Imel (@ryanimel), Angie Meeker (@angiemeeker), Jonathan Davis (@jonathandavis), Kim Parsell ( @kimparsell), Brian Layman (@brianlayman), Bill Rice (@creativebill), Dave Donaldson (@arcware), Justin Jones (@jjonesftw), Austin Gunter (@austingunter), Donovan Hernandez (@heydonovan) och mÄnga fler.

Den andra dagen av evenemanget fick jag vÀlja hjÀrnorna hos @JJJ (ledande utvecklare av BuddyPress och bbPress). Jag lÀrde mig mycket av honom nÀr det gÀller bÀsta praxis och sÄdant. Det Àr tider som dessa som vill att jag ska gÄ till varje WordCamp och vÀlja smarta mÀnniskors hjÀrnor. En för att han Àr den bÀsta personen att prata med om BuddyPress eller bbPress med tanke pÄ att han Àr huvudutvecklaren. För det andra Àr det GRATIS (nÀr du tar bort resekostnaderna). WordCamps Àr som det bÀsta stÀllet att fÄ gratis konsultation frÄn experter.

Jag lÀrde mig om nÄgra coola plugins som vi kommer att skriva om de kommande dagarna.

Kolla in nÄgra av bilderna nedan:

Fotokredit gÄr till: @kimparsell @arcware @justinjonesftw @syedbalkhi

Jag hade en fantastisk tid pÄ evenemanget. Alla var riktigt gÀstvÀnliga. Jag vill tacka David Donaldson (@arcware), en av medarrangörerna för evenemanget för att ha gett mig en tur till / frÄn flygplatsen. Jag vill ocksÄ tacka Austin Gunter (@austingunter) och Donovan Hernandez (@heydonovan) frÄn WPEngine för att umgÄs med mig och lÄta mig Äka med er överallt.

Har du deltagit i ett WordCamp tidigare? Om inte, kolla in vÄr infografik pÄ Vad Àr en WordCamp och varför ska du delta?