
I slutet av förra veckan publicerade United States Patent & Trademark Office två patentansökningar som avser Apple Watch antingen på distans eller specifikt. Sammantaget föreslår onlinechatter nu att ett visningsläge som alltid är på kan snart komma för den bärbara enheten.
Enligt en patentansökan publicerades den 30 augusti, adresserar Apple den så kallade ”inbränningssituationen” som länge är förknippad med organiska ljusdioder (OLED). Företaget ser för sig att kompensera för inbränningen genom att artificiellt justera ljusstyrkan och färgerna på skärmen och sedan lagra inbränningsstatistiken mer effektivt.
Apple förklarar:
I synnerhet kan sådan inbränningsstatistik ta formen av en högupplöst, flerkanalig bild som förbrukar en avsevärd mängd lagringsutrymme i den datoranordning där OLED-skärmen ingår. Av uppenbara skäl kan denna konsumtion missnöja användarna eftersom deras totala förväntade tillgängliga lagringsutrymme minskas av till synes okända skäl. Det är därför önskvärt att lagra inbränningsstatistiken på ett mer effektivt sätt.
Patentligt Apple var den första som påpekade de fem lösningarna som Apple beskriver i applikationen, inklusive:
Särskilt, en första operation involverar applicering av en inverterbar transformation till åtminstone två subpixelvärden för den modifierade pixeln för att producera ett lika stort antal transformerade subpixelvärden.
En andra operation involverar applicering av en prediktiv kodning på åtminstone ett av de transformerade underpixelvärdena för den modifierade pixeln, där tillämpning av den prediktiva kodningen innefattar att upprätta ett differentiellt värde genom att subtrahera ett motsvarande och tidigare bearbetat underpixelvärde från det åtminstone ett av transformerade delpixelvärden.
En tredje operation involverar kodning av differentialvärdet i två motsvarande byte, och kodning av var och en av de andra transformerade subpixelvärdena (skiljer sig från åtminstone en av de transformerade subpixelvärdena) till respektive två motsvarande byte.
En fjärde operation innebär lagring av motsvarande byte i serie som en dataström i en buffert.
Slutligen en femte operation innefattar komprimering av dataströmmen i bufferten, där utmatningarna från de komprimerade dataströmmarna för var och en av de modifierade pixlarna kontinuerligt sammanfogas för att producera en komprimerad bild.
Vissa Apple Watch-användare har länge velat att Cupertino skulle erbjuda ett visningsläge som alltid är på. Andra har emellertid ifrågasatt om det ens behövs eftersom det är så enkelt att aktivera Apple Watch-skärmen som att byta handleden för att titta på den. På Reddit, där en diskussion om Patent Apple-inlägget började, det finns meddelanden från dem i båda lägren.
På en utställning som alltid visas visar en affisch: ”Jag hoppas det. Min klocka ser för närvarande ut som ett larm för gamla människor. Att ha ett urtavla som alltid är på skulle få saker att se lite bättre ut. ”
Ännu en annan: ”Om du har använt en vanlig klocka under en längre tid kommer du att inse varför människor klagar efter en alltid på skärmen. Det kanske inte verkar som en stor sak men i praktiken är det så mycket bekvämare att se ner och alltid ha tiden synlig. ”
Andra är oroliga över batteriets livslängd, med en som noterar, “Jag ser inte behovet av en alltid inställning och batteriets livslängd skulle vara problematisk, men hej om folk vill ha det inte bry mig :)”
Nonsens, säger en annan: ”Det skulle inte påverka batteriets livslängd. Android-klockor har haft det sedan första generationen. OLED minimalistiskt monokromt visningsläge skulle bara aktivera några pixlar vid låg ljusstyrka. ”
Apples inbrända patentansökan kom samma dag som en associerad med större Apple Watch-skärmar och hur de relaterar till mjukare kanter.
Företaget förklarar att ”hårdvarubaserade antialiasingstekniker kan användas för att jämna ut bilderna längs de böjda kanterna på skärmen 14. I synnerhet kan styrkan hos pixlar längs de böjda kanterna ordnas i ett antialiasingsmönster som visuellt jämnar ut innehåll som visas på skärmen längs den böjda kanten och minskar oönskade ojämna bildartefakter. “
I flera månader har rykten föreslagit att nästa Apple Watch skulle innehålla en skärm som är 15 procent större än den nuvarande modellen. Förra veckan läckte en bild som tydligen visade den nya bärbara enheten med en större skärm.
Vi kommer säkert att höra mer om nästa generations Apple Watch vid företagets “Gather round” -händelse den 12 september. Det är nästan säkert att Apples nästa bärbara enhet kommer att ha en större skärm. Offentliggörandet av en patentansökan betyder dock inte nödvändigtvis att en alltid visad skärm kommer samtidigt.
Under tiden, var står du? Vill du ha en alltid på skärmen på din Apple Watch? Låt oss veta nedan.